Csörgő Zsuzsa Művészeti Alapiskola Bősön

csorgo_zsuzsa_muveszeti_alapiskola_bos.jpg

Napokban felkerült Bősön a Csörgő Zsuzsa Művészeti Alapiskola homlokzatára a természetfestő festményeit dokumentáló nagyon illusztris plakát.

csorgo_zsuzsa_muveszeti_alapiskola_bos_1.jpg

Csörgő Zsuzsa természetfestő halálának 10. évfordulója emlékére 2021. december 19-én 11 órai kezdettel Fenes Iván polgármester, Albán József plébános, Vida Gabriella iskolaigazgató, Csörgő család szűk képviselői jelenlétében ünnepélyes keretek között felavatták és felszentelték Csörgő Zsuzsa természetfestő domborművel készült márvány emléktábláját és Csörgő Zsuzsa nevével jelzett Művészeti Alapiskola elnevezését.

csorgo_zsuzsa_emlektablaja_bos.jpg

Csörgő Zsuzsa emléktáblája Bős


A bősi születésű több mint 60 kiállítást megélt Csörgő Zsuzsa 2002-ben polgármesteri díjban részesült, melyre nagyon büszke volt. Bősön találkozott személyesen, a polgármester jóvoltából, Habsburg Ottóval, akit megajándékozott Bősi Dunatáj című festményével, mely elnyerte Habsburg Ottó tetszését, amit mindig előszeretettel emlegetett. Csörgő Zsuzsát nem csak szűkebb hazájában, Csallóközben tartották képei által a Dunatáj művészi krónikásának, hanem határainkon túl is. Megörökítette a lassan eltűnő Duna menti tájat, mely évek múltán lassan csak az ő képein él tovább. Alkotásaival figyelmeztetett a természetvédelem fontosságára, szót emelt a természetpusztítás ellen, miszerint veszélyben van a bolygónk, a Föld. Minduntalan hangsúlyozta, ha nem vigyázunk bolygónkra, nem védjük meg a fákat, folyókat, vízpartokat, mezőket, réteket, elpusztul az életterünk, környezetünk.
Senki nem ismerte úgy a fák karakterét, mint Csörgő Zsuzsa, aki együtt élt a megfestett fáival, tájaival, melyben nem csak a tehetsége, természet iránti rajongása rejtőzött, hanem elkötelezettsége a tájvédelem iránt, mely napjaink egyik égető problémája lett.
Csörgő Zsuzsa távozása után a gyorsan lepergett tíz év múltán úgy érzem, Ő már messze jár, szél cibálja a még megmaradt szeretett fái ágait. Nyikorog, zörög a zár az elárvult, oly nagyon szeretett bősi Macska sori kis házának kapuján. Nem tudni megvan-e még kedvenc diófája a ház tornáca előtt, s vele együtt a Duna menti fűzfái, ha igen, azt suttognák:

„Áldott az ember, ki virágot ültet,/ Ki virágot ültet, s szépen felneveli./ Nem magának teszi, más ember kedvére./ Más emberfiának gyönyörűségére.”

Méltó módon őrzik Csörgő Zsuzsa természetfestő emlékét Bősön nem csak a róla elnevezett Művészeti Alapiskola és emléktáblája arcképét bronzba öntött gyönyörű alkotásával, hanem a tiszteletére frissen ültetett fája által is.
A jövőben a Művészeti Alapiskolában Csörgő Zsuzsa-emléksarok kialakítását tervezik kialakítani Vida Gabriella iskolaigazgató irányításával, melyhez én magam is hozzájárulok a tulajdonomban levő fotókkal, kiállításokon elhangzott írásaimmal, sajtóban megjelent cikkekkel.

csorgo_zsuzsa_kepeivel.jpg

Csörgő Zsuzsa képeivel

bosi_dunataj.JPG

Bősi Dunatáj

duna_mellett.JPG

Duna mellett

fak_vonzasaban.JPG

Fák vonzásában

olelo_fak.JPG

Ölelő fák

csorgo_zsuzsa_termeszetfesto.jpg

Csörgő Zsuzsa természetfestő

fenes_ivan_polgarmester_csorgo_zsuzsa_molnar_ilona_bosi_kiallitason.jpg

Fenes Iván polgármester, Csorgő Zsuzsa, Molnár Ilona bősi kiállításon


Fényképeket készítette Szabó Miroslav

A bejegyzés trackback címe:

https://lehetakarigazis.blog.hu/api/trackback/id/tr9517686264

Lehet, akár igaz is

A blog az életből vett példákról, megtörtént esetekről, tapasztalatokról szól környezetünkkel, utazással, pedagógiával kapcsolatban, valamint kiállításokról, koncertekről, rendezvényekről.

Friss topikok

süti beállítások módosítása