Borbély László Életműkiállítása és Felvidék kapcsolata

carcassone_canal_du_midi_hidja_franciaorszag.jpg

Borbély László Épületek, vizek, fények című képkiállítását ajánlom szíves figyelmükbe a Corvin Művelődési Házban Budapesten a XVI. kerületben 2024. november 24-ig.

A művész közel 60 régebben készült és legújabb alkotásait  mutatja be a közönségnek.

Ez a tárlat is a Magyar Festészet Napja programsorozathoz kapcsolódik. A középkori festők Szent Lukácsot választották védőszentjüknek, aki szintén festő is volt. A Szent Lukács névnapjához kötődő (október 18.) rendezvénysorozat a színek, formák és ritmusok ünnepe, ahol a művészek és műélvezők együtt ünnepelnek. Nekünk alkalmunk nyílik Borbély László magyarországi festőművészt, művészettörténészt alkotásai által megismerni, ünnepelni.

Szerencsés embernek mondhatja magát az, aki ennyi csodás helyen járt! Végigutazta Európa, Ázsia jelentős kultúrtörténeti helyeit, sőt még fiatalos lendülettel ma is teszi! Legutóbb is Felvidéken járt, ahol a híres fatemplomokat örökítette meg.

Dr. Borsos Mihály szerint Borbély László a veduta képalkotás, a városképi festészet nagymestere. Művészetének legfőbb motivációja a festészeti hagyományok tiszteletén alapuló, a formákkal, anyagokkal, színekkel történő kísérletezés. Az elmúlt korok építészeti emlékeit - középkori várakat, katedrálisokat, kastélyokat, műemlékeket, templomokat festi. Az építészeti emlékek és  környezetük nála szerves egységet alkotnak.

Az ódon  kastélyok, a rendíthetetlenül őrt álló sarokbástyák, a katedrálisok kecsesen felívelő tornyai Aszalós Endre művészeti író szerint a látványt, a témát, a motívumot fegyelmezett kompozíciókban rendezetten interpretálja, ahol a természeti környezet, a fények fontos szerepet játszanak. Miközben a képi mezőt síkokká szabdalja. A kubisztikusan összefogott és geometrikus alakzatokká absztrahált formái ellenére képi főmotívuma megmarad a valóságábrázolás talaján.

felsokubin_szlovakia.jpg

Felsökubín - Szlovákia

Borbély László képei tobzódnak a színekben. Rendkívül dinamikus, szinte expresszív festményeinek intenzív színvilága. Szinte éltető eleme, domináns kifejező eszköze a szín: a barnák, a kékek, a lilák, a zöldek, fehérek veszik át a főszerepet.

Olaj és pasztell-képeket állít ki. A pasztell - átmenet a rajz és a festőművészet között. A pasztellel készült képeknél a lágyabb vagy erőteljesebb felrakás különféle árnyalatokat eredményez,  világosabb, lágyabb színeket eredményez.

bodru_al_fatemplom_szlovakia.JPG

Bodružal fatemplom - Szlovákia

Többen vitáznak arról, hogy László milyen stílusban dolgozik. Festészete nehezen illeszthető bármely stíluskategóriába. Kubista? Expresszionista? Orfimista? Realista? Naturalista? Impresszionista? Szepes Hédi a kiállítást megnyitó művészettörténész szerint Borbély László begyűjti és asszimilálja a legkülönfélébb klasszikus és korszerű stílusértékeket. Művei  a mai festészet kérdéseit is magukba foglalják. Fontosnak tartja megemlíteni, hogy Borbély László művészettörténészként Bortnyik Sándor festő-és grafikusművész munkásságát kutatta és dolgozta fel. Bortnyik egyéni módon ötvözte munkáiban a kubizmus, az expresszionizmus és a futurizmus eszközeit. A látvány kubisztikus felbontásával élt számos alkotásában. Bortnyik művészete bizonyos, hogy hatással volt László festői munkásságára is.

A jelenleg is látható Épületek, vizek, fények című kiállítása képeinek többségén megcsillan itt-ott a tenger kékje, az épületeket körülvevő tavak, vagy a hidak alatti folyók csodaszép tükröződése. Hatásosan fogalmaz Dr. Nemes Gábor: "A víz és ég, a természet összeölelkező egysége, melyet a fény éltet és átkarol".

Borbély László festményei láttán mi is álomutazókká válunk, a múlhatatlan pillanat érzéseit megtartva.

ifj_borbely_laszlo_zongoramuvesz_es_varfoldi_anna_hegedumuvesz_jateka_a_kiallitas_megnyitojan.jpg

Ifj. Borbély László zongoraművész és Várföldi Anna hegedűművész játéka a kiállítás megnyitóján

szepes_hedi_muveszettortenesz_borbely_laszlo_festomuvesszel.jpg

Szepes Hédi művészettörténész Borbély László festőművésszel

Írásom alapjául szolgált Szepes Hédi művészettörténész elhangzott nyitó beszéde 2024.október 30-án Borbély László életműkiállításán Budapesten, mely 2024. november 24-ig a Corvin Művelődési Ház – Erzsébetligeti Színház kiállítótermeiben tekinthető meg Budapesten a XVI. kerületben. Miután tudomásunkra jutott, hogy Budapesten élő, alkotó festőművész, művészettörténész, Borbély László 2024. október 30-án megnyíló Életműkiállítására kerül sor, melyre már jóval előbb meghívást kaptunk magától a művésztől és feleségétől, Gyöngyvértől. Örültünk a meghívásnak, egyrészt azért, mert alkalom adódik közel 60 Borbély – alkotást megtekinteni, közöttük sok magántulajdont képező művet is. Másrészt a legújabb alkotásait is meglátni, melyek keletkezésénél mi magunk is közre játszottunk, ugyanis 2024. szeptember 21-22-én közösen végig jártuk, felkerestük az UNESCO örökség részeit képező hat szlovákiai fatemplomot, melyek közül néhányat sikerült a kiállításra megörökítenie Borbély Lászlónak.

borbely_laszlo_festomuvesszel_szlovakiai_bodru_al_fatemplom_legujabb_kepe_elott_molnar_ilona_es_szabo_miroslav.jpg

Borbély László festőmüvésszel szlovákiai Bodružal fatemplom legújabb képe előtt Molnár Ilona és Szabó Miroslav

borbely-ragany_gyongyver_koszonetet_mond_molnar_ilonanak_es_szabo_miroslavnak.JPG

Borbély-Ragány Gyöngyvér köszönetet mond Molnár Ilonának és Szabó Miroslavnak

Nagy élmény volt nekünk földi halandóknak tanúi lennünk egy-egy alkotás megszületésének, miközben egy bensőséges baráti kapcsolat kialakulásának lehettünk kitüntetett részesei is. Felemelő érzés volt, amikor Borbély László barátunktól megtudtuk, hogy 50 éves álma vált valóra, amikor a felvidéki fatemplomokat szemre jövőre és egyik másikat meg is festhette. További tervei között szerepel, hogy családjával, feleségével, Gyöngyvérrel, a kiállítás menedzselőjével, a zenei programot nyújtó zongoraművész fiával, Lászlóval és hegedűművész menyével, Várföldi Annával együtt ismét felkeresik a már látott, megfestett és még a további felfedezésre váró régi felvidéki fatemplomokat.

Molnár Ilona nyugalmazott szakközépiskolai igazgató

A fotókat készítette Mészáros Tibor és Szabó Miroslav

A bejegyzés trackback címe:

https://lehetakarigazis.blog.hu/api/trackback/id/tr1418734662

Lehet, akár igaz is

A blog az életből vett példákról, megtörtént esetekről, tapasztalatokról szól környezetünkkel, utazással, pedagógiával kapcsolatban, valamint kiállításokról, koncertekről, rendezvényekről.

Friss topikok

süti beállítások módosítása